Olympiáda ve St. Louis byla ve skutečnosti světovou výstavou s některými sporty

ST. LOUIS (AP) – První letní olympijské hry pořádané ve Spojených státech se nepodobaly ničemu, co se předtím konalo v Evropě.

Nebo co by se opakovalo kdekoli jinde.

Hry byly původně přiděleny Chicagu na rok 1904, ale pořadatelé Světové výstavy v St. Louis se tak rozohnili nad druhou mezinárodní akcí konanou současně, že pohrozili vlastními atletickými závody. Až zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin se postaral o smír tím, že olympiádu přesunul na jih.

Ne že by to udělal s velkou radostí. Když později psal o bizarní extravaganci, která se toho léta odehrála, de Coubertin řekl: “

Prostřední? Možná.

Zapamatovatelné? Rozhodně.

Fred Lorz vypadal, že maraton vyhrál – dokud se nezjistilo, že část cesty jel v autě. Organizátoři uspořádali “Antropologické dny”, kdy byli členové domorodých kmenů z celého světa, kteří byli na výstavě Louisiana Purchase Exposition, bez varování vytrženi z veletrhu a vyzváni k soutěžení. Debutoval box a zápas ve volném stylu, sporty, které se letních olympijských her drží dodnes, stejně jako dávno zapomenuté soutěže v kroketu a přetahování lanem.

Zbytky her z roku 1904 stojí dodnes.

S olympiádou v Tokiu, která byla o rok odložena, se agentura Associated Press ohlíží za historií letních her. Prohlédněte si galerii o prvních letech letních olympijských her.
Další články o olympijských hrách včetně původních reportáží z her >> https://t.co/xHDUNmfR0R pic.twitter.com/HS5lYWEUh3

— AP Sports (@AP_Sports) 25. července 2020

Glen Echo Country Club, první golfové hřiště na západ od řeky Mississippi, bylo dokončeno v roce 1901 a dodnes je soukromým klubem. Forest Park, kde se v jezeře plavalo, potápělo a hrálo vodní pólo, zůstává oblíbeným místem pro běh, cyklistiku a další rekreační aktivity. Francis Field východně od parku využívají fotbalové, fotbalové a atletické týmy třetí divize Washingtonovy univerzity v St. Louis.

“První olympijské hry v Novém světě přinesou hluboký a trvalý výsledek,” napsal po letech autor a historik Carl Posy, “který bude formovat každé další olympijské hry.”

Hry v St. Louis byly první, na nichž se vítězům udělovaly zlaté medaile, a zůstávají jedinými medailemi vyrobenými výhradně ze zlata. To se ukázalo jako lukrativní pro trojici Američanů – gymnastu George Eysera, plavce Charlese Danielse a příznačně pojmenovanou atletickou hvězdu Jamese Lightbodyho – kteří získali každý tři zlaté medaile.

Američtí sportovci získali 78 z 96 zlatých medailí a 239 z 280 medailí celkově. Důvodů této dominance je několik. Vypuknutí rusko-japonské války a náročná cesta do St. Louis zabránily mnoha nejlepším evropským atletům v účasti. V “Bráně na Západ” reprezentovalo patnáct národů a několik nezařazených jednotlivců.

ŽENY MAJÍ (MALÉ) MÍSTO

Během několikaměsíčních letních her proběhlo téměř 100 disciplín, ale lukostřelba byla jedinou, ve které mohly oficiálně soutěžit i ženy. Lida Howellová během dvoudenního klání porazila pět dalších lukostřelkyň.

Ženy také nastoupily do boxerského ringu, ačkoli zápasy byly považovány za exhibiční. Bylo to naposledy, kdy ženy boxovaly na olympijských hrách až do letních her v Londýně v roce 2012.

DOPING? MOŽNÁ

Maraton je možná nejpamátnější událostí z her v roce 1904. Závod se konal v devadesátistupňovém vedru na prašných cestách s jedinou přestávkou na vodu a 18 z 32 sportovců odstoupilo z důvodu vyčerpání.

Lorz se dostal na titulní stránky novin, když ze závodu odstoupil, ujel několik kilometrů v autě, pak se vrátil na trať a projel cílem jako první – jen aby byl diskvalifikován, když se chystal převzít zlatou medaili. Kubánského běžce Felixe Carbajala postihly žaludeční křeče poté, co se zastavil u silnice, aby se najedl jablek. Jihoafrického běžce Lena Taua vyhnala z trati smečka divokých psů. Jeden běžec měl krvácení do žaludku a málem zemřel.

Vítězem se stal Thomas Hicks, jehož asistenti ho krmili vejci, panáky brandy a dávkami toxického stimulantu strychninu, aby ho udrželi v chodu. Když projížděl cílem v čase 3 hodiny, 28 minut a 53 sekund, měl halucinace.

ANTROPOLOGICKÉ DNY

Tenkrát to bylo kontroverzní a dnes vyloženě rasistické, ale trvalou součástí her v roce 1904 byly takzvané “Antropologické dny”. Nabrali domorodé Japonce, indiány, Igoroty z Filipín a další lidi z tzv. necivilizovaných kmenů, kteří se zúčastnili světové výstavy, aby si vyzkoušeli takové disciplíny, jako je lukostřelba a atletika.

Není divu, že nepřipravení sportovci si vedli špatně a mnozí Američané a Evropané samolibě usoudili, že musí být lepší. Byl to však právě de Coubertin, kdo tuto produkci označil za “nehoráznou šarádu” a prozíravě prohlásil: “Ztratí svou přitažlivost, až se černí, červení a žlutí muži naučí běhat, skákat a házet a nechají bílé muže za sebou.”