Chargers dă o lovitură speranțelor de playoff ale lui Raiders cu o victorie nebună în prelungiri

herbert-henry-121720
Los Angeles tight end Hunter Henry, stânga, sărbătorește cu fundașul Justin Herbert, dreapta, după ce a marcat un touchdown de 10 yarzi în timpul primei reprize a victoriei lui Chargers 30-27 OT asupra lui Las Vegas Raiders, joi. (Chris Unger/Getty Images)

Justin Herbert a marcat cu un plonjon de 1 yard pentru a oferi echipei Los Angeles Chargers o victorie cu 30-27 în prelungiri asupra echipei Las Vegas Raiders, joi seara.

The Chargers (5-9) au întrerupt o serie de nouă înfrângeri împotriva omologilor lor din AFC West. Raiders (7-7) l-au pierdut pe fundașul Derek Carr din cauza unei accidentări la inghinala stângă în primul sfert. Ei au pierdut patru din cinci, toate dar ucigându-și șansele de playoff.

Momente după ce golul de teren de 23 de yarzi al lui Daniel Carlson pe prima posesie a lui Raiders a pus Las Vegas în față 27-24, Herbert l-a găsit pe wideout Jalen Guyton care a trecut de cornerback Keisean Nixon pentru o recepție de 53 de yarzi pentru a se pregăti pentru scorul câștigător.

Los Angeles s-a îmbunătățit la 1-2 în meciurile cu prelungiri, în timp ce toate cele patru meciuri ale sale împotriva dușmanilor de divizie au ajuns până la ultimul joc.

• BOX SCORE: Chargers 30, Raiders 27 (OT)

Herbert, care a vizat nouă receptori și a finalizat cel puțin o pasă cu șapte, a fost 22 pentru 32 cu 314 yarzi și două touchdown-uri. El a stabilit un record de debutant NFL cu al optulea său joc de 300 de yarzi.

Pentru Raiders, povestea s-a schimbat rapid de la trebuie să câștige pentru a rămâne în viață în cursa pentru playoff, la cum să câștige cu rezerva Marcus Mariota văzând prima sa acțiune ca Raider.

La doar patru zile după ce l-au concediat pe coordonatorul lor defensiv Paul Guenther, plus că au pierdut patru titulari în apărare și că coordonatorul lor ofensiv Greg Olson a fost pus pe tușă după ce a fost testat pozitiv pentru COVID-19, Raiders l-au pierdut pe Carr când a ieșit șchiop la o scramble la a treia încercare lângă linia de poartă în primul sfert. Carr a mers imediat la vestiar și nu s-a mai întors.

Mariota, alegerea nr. 2 la general în 2015 de către Tennessee, nu a mai apărut într-un meci de când a intrat în meciul de playoff al lui Titans în Kansas City pe 19 ianuarie. Profesionistul în vârstă de șase ani a intrat pentru o singură lovitură în fiecare dintre cele trei meciuri de playoff ale lui Titans din sezonul trecut și nu a mai aruncat un eseu de la o victorie cu 24-10 în Atlanta pe 29 septembrie 2019.

A fost echilibrat în revenirea sa de la prima lovitură.

La prima sa unitate, el a fost 3 pentru 3 pentru 70 de metri și o pasă peste vârf perfect plasată pentru Darren Waller. Mariota, de asemenea, a scrambled pentru 11 yarzi pentru un prim down.

Dar Chargers a lucrat rapid la ultima lor posesie din prima repriză, și a luat un avantaj de 17-10 la vestiare după ce Herbert a distrus secundarul decimat al lui Las Vegas cu jocuri consecutive identice. După ce s-a conectat cu KJ Hill pentru 26 de yarzi la a treia încercare, Herbert l-a găsit pe Tyron Johnson pentru o lovitură de 26 de yarzi pentru TD. A fost cea de-a 27-a pasă de eseu a lui Herbert, egalându-l pe Baker Mayfield pentru cele mai multe pase de eseu ale unui debutant din istoria NFL.

Mariota și-a continuat magia în a doua repriză, conducându-i pe Raiders pe teren în prima lor unitate din a doua repriză. Josh Jacobs a plonjat cu capul înainte peste grămadă și în zona de final pentru a egala.

Mariota a terminat 17 din 28 pentru 226 de metri cu un TD și o intercepție. El a alergat, de asemenea, pentru 88 de metri pe nouă transporturi, inclusiv un eseu. Mariota a devenit doar al treilea Raider care pasează pentru 150 de yarzi, aleargă pentru 50 de yarzi, aruncă un TD și aleargă pentru un altul în același meci, alăturându-se lui Rich Gannon (2000) și Vince Evans (1987).