Denny Hamlin se îndreaptă spre victoria de sâmbătă în Cupa Dover

Denny Hamlin l-a depășit pe coechipierul său Martin Truex Jr. pentru a prelua conducerea cu nouă tururi înainte de final și a câștigat cursa de Cupă de sâmbătă de pe Dover International Speedway.

Victoria este a șasea a lui Hamlin din acest an, egalându-l pe Kevin Harvick pentru cele mai multe victorii din acest sezon. Hamlin și Harvick au câștigat împreună trei din ultimele patru curse de Cupă.

“Am alergat după lideri în ultimele câteva săptămâni, dar nu am reușit să ajung acolo”, a declarat Hamlin pentru NBCSN. “Pur și simplu nu am controlat acel restart acolo și a trebuit să luptăm din nou. A trebuit să ne întoarcem și să o luăm. Am reușit să lucrez puțin la linia de top acolo pentru a lua avânt. Se părea că mașina noastră a fost doar un pic mai bună în a se deplasa pe diferite linii.”

Hamlin a măturat ambele etape pentru a obține prima sa victorie în Cupă din carieră la Dover.

Mai mult: Rezultatele cursei și raportul punctelor piloților

Mai mult: Jimmie Johnson preia ultimul loc de playoff de la William Byron

Finalul lui Truex pe locul al doilea a pus capăt unei serii de cinci clasări consecutive pe locul al treilea, un milion la o lovitură. Șansele erau de 23,5 milioane la unu ca Truex să termine al treilea în șase curse consecutive.

Kyle Busch a terminat al treilea, oferindu-i lui Joe Gibbs Racing o clasare 1-2-3. Busch a fost urmat de Harvick și Chase Elliott, care a câștigat cursa de săptămâna trecută pe circuitul rutier de la Daytona.

Jimmie Johnson s-a clasat pe locul șapte și l-a devansat pe coechipierul său de la Hendrick Motorsports, William Byron, pentru ceea ce ar fi ultimul loc în playoff, cu două curse rămase din sezonul regulat. Johnson îl conduce pe Byron cu trei puncte. Byron a pierdut 28 de puncte în fața lui Johnson sâmbătă.

Johnson a fost solid pe circuitul pe care a mai câștigat de 11 ori. El a obținut șapte puncte de etapă.

Byron s-a luptat cu manevrabilitatea mașinii sale și a avut un joc de strategie la boxe care a eșuat și în cele din urmă l-a pus cu două tururi în urmă, ruinându-i cursa. El a terminat cu trei tururi în urmă, pe locul 28.

Seria concurează din nou la Dover duminică, completând weekendul cu două curse. Cursa are loc la ora 4 p.m. ET pe NBCSN.

Câștigătorul etapei 1: Denny Hamlin

Câștigătorul etapei 2: Denny Hamlin

Cine a avut o cursă bună: Locul cinci al lui Chase Elliott a fost al cincilea loc în top 10 la rând. … Jimmie Johnson a trecut pe un loc în playoff cu locul șapte. Aceasta marchează a treia oară în acest sezon când a avut două clasări consecutive în top 10. El a mai avut trei top 10 consecutive o dată în acest sezon. … Locul 10 al lui Ricky Stenhouse Jr. este primul său loc 10 în top 10 în ultimele 11 curse.

Cine a avut o cursă proastă: William Byron a intrat în cursă cu 25 de puncte în fața lui Jimmie Johnson pentru ultimul loc în playoff și a plecat în afara imaginii playoff-ului după un loc 28. … Kurt Busch s-a accidentat devreme și a terminat pe ultimul loc în plutonul de 40 de mașini. Incidentul a fost declanșat de contactul lui Erik Jones, care și-a cerut scuze la NBCSN după cursă pentru incident.

NOTABIL: Denny Hamlin a declarat după cursă că obiectivul pentru acest sezon este de 10 victorii. El se află la 60% din drum.

Începem: Duminică la Dover (4 p.m. ET pe NBCS)