Javier Hernández

C.D. Guadalajara

Hernández a început să joace la echipa de divizie inferioară a C.D. Guadalajara, “Chivas” Coras din Tepic, Nayarit, în sezonul 2005-06. El a debutat pentru Guadalajara în Apertura 2006, într-o victorie în fața lui Club Necaxa pe Estadio Jalisco. La scorul de 3-0, Hernández a intrat ca înlocuitor al lui Omar Bravo în minutul 82, înainte de a înscrie al patrulea gol al meciului cinci minute mai târziu. Acesta a fost singurul său gol în șapte apariții în 2006-2007. El a mai jucat alte șase meciuri în 2007-2008 fără să marcheze.

Hernández a jucat zece meciuri în Apertura 2008 fără să marcheze, dar a marcat patru goluri în cincisprezece apariții în Clausura 2009. În Apertura 2009, Hernández a terminat pe locul al treilea în topul golgheterilor, cu unsprezece goluri în șaptesprezece apariții. El a început Torneo Bicentenario 2010 cu opt goluri în cinci meciuri. A terminat codaș în clasamentul golgheterilor din Torneo Bicentenario 2010, cu zece goluri în unsprezece meciuri și după ce a petrecut cinci meciuri fără să joace din cauza unei accidentări suferite. De asemenea, a câștigat premiul pentru cel mai bun atacant al turneului.

Manchester United

Transfer

File:Chicharito.ogv

Redare media

Hernández la debutul său la Manchester United

Manchester United a fost informată pentru prima dată despre Hernández în octombrie 2009; un scouter a mers în Mexic în luna decembrie a aceluiași an și a făcut un raport pozitiv după ce a urmărit câteva meciuri. Din cauza vârstei lui Hernández, clubul a plănuit inițial să aștepte înainte de a face o mutare pentru a-l semna, dar potențiala sa implicare cu echipa națională la Cupa Mondială a grăbit clubul să facă o ofertă. Șeful scouterilor de la United, Jim Lawlor, a fost trimis în Mexic timp de trei săptămâni, în februarie și martie, pentru a-l observa pe Hernández și a depus un alt raport pozitiv despre el, înainte ca avocatul clubului să se deplaseze în Mexic pentru a finaliza actele.

La 8 aprilie 2010, Hernández a ajuns la un acord pentru a semna cu Manchester United pentru o sumă nedeclarată, sub rezerva solicitării unui permis de muncă. Cu o zi înainte, Hernández a fost prezent la victoria lui Manchester United în sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Bayern Munchen pe Old Trafford. Tranzacția s-a desfășurat în cel mai mare secret; agentul lui Hernández a fost ținut în întuneric, la fel ca și bunicul său, Tomás Balcázar, care credea că Hernández urma să plece într-o excursie la Atlanta, în Statele Unite. Ca parte a înțelegerii, United a jucat un meci amical împotriva C.D. Guadalajara pentru a inaugura noul stadion al clubului mexican la 30 iulie. La 27 mai, permisul de muncă a fost acordat, ceea ce a permis ca transferul să fie oficializat la 1 iulie.

Sezonul 2010-11

Hernández a jucat pentru Manchester United împotriva MLS All-Stars la NRG Stadium, Houston în iulie 2010

Hernández și-a făcut debutul la United pe 28 iulie, intrând în minutul 63 în locul lui Nani în meciul MLS All-Stars Game 2010 de la NRG Stadium, Houston; a marcat primul său gol pentru club 18 minute mai târziu, lobând mingea peste Nick Rimando din afara suprafeței, după o pasă lungă de la Darren Fletcher. Două zile mai târziu, Hernández a marcat împotriva lui Manchester United în timp ce juca într-un amical pentru fostul său club, C.D. Guadalajara, marcând golul inaugural pe stadionul recent construit; a început meciul în tricoul lui Chivas și a marcat primul gol după doar opt minute. A schimbat tabăra la pauză, dar nu a reușit să împiedice o înfrângere cu 3-2 pentru Manchester United. A marcat pentru al treilea meci de pre-sezon consecutiv, când a înscris în victoria cu 7-1 împotriva unei echipe din Liga Irlandei, la 4 august, pe nou construitul Aviva Stadium.

Hernández a debutat în competiție pe 8 august și a marcat primul său gol în acest proces, înscriind al doilea gol al lui United în victoria cu 3-1 împotriva lui Chelsea în FA Community Shield 2010. El a intrat pe teren la începutul reprizei a doua și a primit o pasă de la Antonio Valencia, înainte ca șutul mexicanului să fie deviat de propria față și să intre în plasă. La 16 august, Hernández și-a făcut debutul în Premier League, înlocuindu-l pe Wayne Rooney în minutul 63 al victoriei cu 3-0 pe teren propriu împotriva lui Newcastle United. El a marcat primul său gol în Liga Campionilor la 29 septembrie, ieșind de pe bancă pentru a înscrie singurul gol în victoria din deplasare cu Valencia. A marcat primul său gol în campionat pentru United în remiza 2-2 pe teren propriu cu West Bromwich Albion, la 16 octombrie. Opt zile mai târziu a marcat prima sa dublă pentru club, de asemenea primele sale goluri în liga secundă în deplasare, într-o victorie cu 2-1 în deplasare cu Stoke City. La două zile după această evoluție, a ieșit de pe bancă pentru a înscrie golul victoriei în ultimul minut, primul său gol în Cupa Ligii, în victoria cu 3-2 în fața lui Wolves, care i-a calificat în sferturile de finală, unde au fost apoi eliminați de West Ham United. La 1 ianuarie 2011, a ieșit de pe bancă și a marcat cu capul golul victoriei cu 2-1 în deplasare cu West Bromwich Albion. Hernández a devenit cel mai bun marcator mexican din istoria Premier League după ce a deschis scorul într-o victorie cu 2-1 pe teren propriu împotriva lui Stoke City, la 4 ianuarie.

Hernández jucând împotriva lui West Brom pe Old Trafford în sezonul 2010-2011

La 25 ianuarie, Hernández a marcat golul egalizator al unei victorii în retur cu 3-2 în deplasare împotriva lui Blackpool. Patru zile mai târziu a marcat primul său gol în Cupa Angliei, când a înscris golul victoriei cu 2-1 în deplasare cu Southampton. La 26 februarie, Hernández a marcat de două ori în victoria cu 4-0 în deplasare cu Wigan. Opt zile mai târziu, a marcat un gol de consolare în derby-ul pierdut cu 3-1 în deplasare la Liverpool. La 15 martie, Hernández a marcat de două ori în victoria cu 2-1 pe teren propriu în fața lui Marseille, trimițând-o pe United în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Pe 2 aprilie, a marcat ultimul gol împotriva lui West Ham United, care a revenit de la două goluri în urmă și a obținut o victorie cu 4-2 în deplasare. La 8 aprilie, Hernández a fost declarat candidat la premiul PFA Young Player of the Year, alături de coechipierul Nani. Patru zile mai târziu, el a deschis scorul în victoria cu 2-1 în sferturile de finală ale Ligii Campionilor împotriva lui Chelsea, meciul încheindu-se cu scorul general de 3-1, trimițând-o pe United în semifinale. Și-a continuat forma de marcator pe 23 aprilie, marcând golul victoriei cu o lovitură de cap în victoria cu 1-0 pe teren propriu împotriva lui Everton.

Pe 8 mai, Hernández a marcat golul de deschidere în victoria cu 2-1 pe teren propriu împotriva lui Chelsea, după doar 36 de secunde, lăsând-o pe United la un punct distanță de câștigarea titlului. Golul împotriva lui Chelsea l-a transformat în primul jucător de la Ruud van Nistelrooy, în sezonul 2001-02, care a marcat 20 de goluri pentru club în sezonul său de debut. Hernández și-a încununat sezonul de debut la Manchester United prin câștigarea, la 18 mai, a premiului Sir Matt Busby Player of the Year, care a fost votat de fani. Pe 28 mai, Hernández a jucat toate cele 90 de minute în înfrângerea cu 3-1 în fața Barcelonei în finala Ligii Campionilor. La 5 iulie 2011, Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului l-a desemnat pe Hernández drept “Golgheterul Mondial 2011”, cu 13 goluri, în fața altor jucători precum Cristiano Ronaldo, Giuseppe Rossi și Lionel Messi.

Sezonul 2011-12

După ce a participat la Cupa de Aur CONCACAF 2011 cu Mexic, Hernández s-a întors la Manchester United pentru a începe antrenamentele de pre-sezon la New York, înainte de MLS All-Star Game 2011. La 26 iulie 2011, a fost dus la spital după ce a suferit o comoție minoră după ce a fost lovit în cap cu o minge în timpul unui antrenament; a fost externat a doua zi, dar nu a luat parte la meci.

La 28 iulie 2011, s-a raportat că Rafael Ortega, medicul de la C.D. Guadalajara, a informat Manchester United că Hernández suferea de o afecțiune neurologică preexistentă. Ortega a explicat, de asemenea, că Hernández a suferit de “migrene acute și “dureri de cap” în adolescență. El nu a participat la niciunul dintre meciurile de pre-sezon ale lui United și nici la FA Community Shield 2011. De asemenea, el a ratat meciul de deschidere al sezonului al lui United împotriva lui West Bromwich Albion.

Hernández a apărut pentru prima dată în sezonul 2011-2012 pe 22 august, în victoria cu 3-0 împotriva lui Tottenham Hotspur, intrând de pe bancă în locul lui Danny Welbeck în minutul 79. El a revenit în echipa de start pe 10 septembrie împotriva lui Bolton Wanderers, marcând două goluri în victoria cu 5-0. La 15 octombrie 2011, Hernández a ieșit de pe banca de rezerve pentru a înscrie un gol crucial de egalitate împotriva lui Liverpool pe Anfield, în meciul de pe Anfield, scor 1-1. În minutul 81, Hernández a mizat pe o lovitură de colț a lui Danny Welbeck pentru a intra și a înscrie cu capul golul egalizator.

Hernández a semnat pe 24 octombrie un nou contract pe cinci ani care îl leagă de Manchester United până în 2016. În ziua următoare s-a raportat că Hernández a intrat pe lista lungă pentru FIFA Ballon d’Or din acel an. Hernández a marcat al patrulea său gol al sezonului în campionat și golul victoriei cu 1-0 împotriva lui Everton pe Goodison Park, la 29 octombrie. El a marcat apoi al cincilea său gol de campionat al sezonului și golul victoriei în următorul meci al lui United în deplasare, la Swansea City, o victorie cu 1-0. Hernández a marcat din nou în meciul următor, pe teren propriu cu Newcastle United, când șutul lui Wayne Rooney a fost blocat de un apărător și a ricoșat din nou în Hernández și a intrat în plasă. El a fost apoi scos de pe teren la începutul următorului meci de campionat al lui United, în deplasare la Aston Villa, părând că a căzut pe gleznă fără a fi provocat de un adversar. După meci, managerul Sir Alex Ferguson a declarat că Hernández a suferit o leziune a ligamentelor gleznei și că va fi indisponibil până la patru săptămâni. Pe 18 decembrie, Hernández a revenit surprinzător de devreme în meciul cu Queens Park Rangers. El a intrat în minutul 63 în locul lui Danny Welbeck în victoria cu 2-0 a lui United pe Loftus Road.

La 31 ianuarie 2012, Hernández a marcat primul său gol din noiembrie și al șaptelea gol al sezonului într-o victorie cu 2-0 în campionat pe Old Trafford împotriva lui Stoke City, marcând primul din cele două penalty-uri. Hernández și-a continuat forma de marcator pe 5 februarie, pe Stamford Bridge, împotriva lui Chelsea, marcând al treilea gol al unei remize la trei goluri, reluând cu capul o centrare a lui Ryan Giggs. La 16 februarie, Hernández a marcat primul său gol în Europa League, în victoria cu 2-0 în deplasare împotriva lui Ajax, în turul 32. El a marcat din nou în manșa secundă de pe Old Trafford, pe 23 februarie, dar de data aceasta într-o înfrângere cu 2-1 pe teren propriu. Cu toate acestea, United a câștigat totuși meciul cu 3-2 la general. Pe 18 martie, Hernández a marcat de două ori în victoria cu 5-0 în fața lui Wolverhampton Wanderers.

Sezonul 2012-13

Hernández în timpul unei sesiuni de antrenament cu Manchester United în 2012

Hernández și-a început cel de-al treilea sezon cu United pe 2 septembrie 2012, intrând în minutul 72 în locul lui Danny Welbeck în victoria cu 3-2 împotriva lui Southampton. Pe 15 septembrie, el a fost numit în 11-le de start pentru meciul cu Wigan Athletic, jucând toate cele 90 de minute. În ciuda faptului că a avut un penalty apărat în minutul 5 de portarul lui Wigan, Ali Al-Habsi, Hernández a marcat primul său gol al sezonului și a dat o pasă de gol pentru golul coechipierului Nick Powell, în victoria cu 4-0. La 23 octombrie, Hernández a marcat o dublă în victoria cu 3-2 în returul cu Braga, într-un meci din faza grupelor Ligii Campionilor, după ce United fusese condusă cu 2-0 în prima repriză. Cinci zile mai târziu, el a marcat golul victoriei cu 3-2 împotriva echipei Chelsea, în nouă oameni, într-o victorie controversată cu 3-2, după ce s-a considerat că se afla în poziție de offside când a marcat golul.

La 10 noiembrie 2012, Hernández a intrat pe teren ca rezervă în repriza a doua și a marcat două goluri, când United a revenit de la 2-0 și a învins-o pe Aston Villa cu 2-3 pe Villa Park. La finalul meciului, Hernández a revendicat hat-trick-ul, dar reluările au arătat că șutul său pentru cel de-al doilea gol al lui United a fost lovit pe lângă poartă până când a fost transformat în propria poartă de fundașul lui Villa, Ron Vlaar. La 24 noiembrie, a marcat al cincilea său gol în campionat din acest sezon, în victoria cu 3-1 pe teren propriu în fața lui Queens Park Rangers. Pe 26 decembrie, Hernández a marcat al patrulea gol al lui United în ultimele minute în victoria cu 4-3 în fața lui Newcastle United pe Old Trafford. Apoi a început anul 2013 marcând o dublă împotriva lui Wigan, la 1 ianuarie, ajutând-o pe United să obțină o victorie cu 4-0. Pe 26 ianuarie, Hernández avea să înscrie o altă dublă, de data aceasta în timpul unui meci de Cupa Angliei împotriva lui Fulham, pe care United l-a câștigat cu 4-1.

Într-un alt meci de Cupa Angliei împotriva lui Reading, pe 18 februarie, Hernández a marcat în minutul 72, oferindu-i lui United un avantaj de 2-0. Golul său avea să fie în cele din urmă un factor decisiv, deoarece United a câștigat meciul cu 2-1. Deși a fost titular în victoria cu 2-0 a lui United în Premier League împotriva lui QPR, la 23 februarie 2013, nu a marcat în acest meci și nu a mai înscris până la 10 martie, într-un alt meci din Cupa Angliei împotriva lui Chelsea, care s-a încheiat la egalitate, 2-2. Hernández a deschis scorul în ultimul meci pe teren propriu al managerului Sir Alex Ferguson pe Old Trafford, împotriva lui Swansea City. După ce o lovitură liberă nu a fost respinsă, el a înscris din șase metri în prima repriză pentru a aduce United în avantaj cu 1-0, într-un meci pe care l-au câștigat cu 2-1. Hernández a marcat ultimul gol al sezonului pentru United și ultimul gol al erei Ferguson, când a reluat în plasă o centrare din apropiere în remiza 5-5 în deplasare la West Bromwich Albion, în ultima zi.

Sezonul 2013-14

Hernández a marcat primul său gol al sezonului sub conducerea noului antrenor David Moyes pe 25 septembrie 2013, marcând singurul gol al victoriei pe teren propriu împotriva rivalilor de la Liverpool în turul al treilea al Cupei Ligii. Pe 26 octombrie, cu primul său gol în campionat, a marcat cu capul golul victoriei în victoria cu 3-2 în fața celor de la Stoke pe Old Trafford. Trei zile mai târziu, a înregistrat o dublă – începând cu un penalty – în victoria cu 4-0 împotriva lui Norwich City în următoarea rundă a Cupei Ligii. În semifinalele turneului, golul său din centrarea lui Adnan Januzaj în ultimul minut al prelungirilor a forțat o lovitură de departajare la penalty-uri, pe care United a pierdut-o în fața lui Sunderland.

Împrumut la Real Madrid

La 1 septembrie 2014, Hernández a semnat pentru Real Madrid pentru un împrumut pe un sezon, cu opțiune de cumpărare la finalul împrumutului. El a efectuat vizita medicală și a semnat contractul în aceeași zi.

A debutat în derby-ul madrilen pe 13 septembrie, înlocuindu-l pe Karim Benzema pentru ultimele 27 de minute, când echipa a pierdut cu 2-1 acasă cu Atlético Madrid. Pe 19 septembrie, Hernández a intrat în minutul 77 în locul lui Gareth Bale și a marcat primele sale două goluri în victoria cu 8-2 în deplasare împotriva lui Deportivo de La Coruña.

A marcat golul victoriei pe 22 aprilie 2015 în victoria cu 1-0 împotriva lui Atlético Madrid, care a trimis Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor. Patru zile mai târziu, Hernández a marcat o dublă în victoria Madridului cu 2-4 în deplasare cu Celta de Vigo.

La 26 mai, s-a anunțat că Hernández se va întoarce la Manchester United la finalul perioadei de împrumut, după ce Real Madrid a decis să nu transforme împrumutul într-un contract permanent.

Ieșirea definitivă de la Manchester United

La 29 august 2015, s-a raportat că managerul lui Manchester United, Louis van Gaal, i-a spus lui Hernández că ar putea părăsi clubul înainte de închiderea ferestrei de transferuri. Deși, cu un an de contract rămas de executat, nu era clar ce sumă de transfer va cere United pentru el.

Hernández a jucat în ceea ce s-a dovedit a fi ultimul său meci pentru Manchester United pe 22 august, într-o remiză fără goluri cu Newcastle United pe Old Trafford. El a intrat pe teren ca rezervă în minutul 67, înlocuindu-l pe Adnan Januzaj. Având în vedere că a intrat deseori pe teren ca rezervă în perioada petrecută la Manchester United, raportul minute pe gol al lui Hernández este unul dintre cele mai prolifice din istoria Premier League.

Bayer Leverkusen

La 31 august 2015, s-a anunțat că Hernández a semnat un contract pe trei ani cu clubul din Bundesliga Bayer Leverkusen pentru o sumă nedeclarată, despre care se spune că ar fi de 7,3 milioane de lire sterline.

Sezonul 2015-16

Hernández a debutat în Bundesliga ca rezervă în minutul 58 în înfrângerea cu 1-0 cu Darmstadt 98, la 12 septembrie. Patru zile mai târziu a marcat primul său gol în meciul din faza grupelor Ligii Campionilor împotriva lui BATE Borisov, marcând al treilea gol în victoria cu 4-1. La 23 septembrie, Hernández a marcat primul său gol în Bundesliga, în victoria lui Bayer cu 1-0 în fața lui FSV Mainz, fiind desemnat și omul meciului. La 20 octombrie, Hernández a marcat prima sa dublă pentru Leverkusen în remiza 4-4 cu Roma în Liga Campionilor. El a încheiat faza grupelor Ligii Campionilor cu cinci goluri în șase meciuri, dar Bayer nu a reușit să se califice în faza eliminatorie, terminând pe locul trei în Grupa E și coborând în Europa League.

Hernández a fost numit Jucătorul lunii noiembrie în Bundesliga; o lună în care a marcat în înfrângerea cu 2-1 pe teren propriu cu 1. FC Köln și de două ori în victoria cu 3-1 la Eintracht Frankfurt. Pe 12 decembrie, Hernández a marcat primul său hat-trick în victoria cu 5-0 a lui Leverkusen în fața Borussiei Mönchengladbach, marcând astfel 15 goluri în ultimele 12 meciuri și ajungând la 17 goluri în 20 de meciuri. El avea să fie numit din nou jucătorul lunii decembrie în Bundesliga.

La 30 ianuarie 2016, în al doilea meci al lui Bayer după pauza de iarnă, Hernández a marcat de două ori în înfrângerea cu 3-0 a lui Hannover 96, înscriind golurile sale 20 și 21 ale sezonului. Două zile mai târziu, a fost numit pentru a treia oară jucătorul lunii în Bundesliga.

Sezonul 2016-17

Hernández a marcat și a oferit o pasă de gol în victoria lui Leverkusen cu 2-1 în fața lui SC Hauenstein în prima rundă a DFB-Pokal, la 21 august 2016. Două zile mai târziu, s-a anunțat că Hernández va rata meciul de deschidere al sezonului al lui Bayer împotriva Borussiei Mönchengladbach, după ce a suferit o fractură la mână. La 17 septembrie, Hernández a marcat primul său gol în sezonul de Bundesliga pe terenul lui Eintracht Frankfurt, însă a ratat o șansă de a egala pe final, din penalty, în meciul pierdut cu 2-1. Săptămâna următoare, la FSV Mainz 05, Hernández a reușit un hat-trick perfect, care a inclus și golul victoriei din timpul de odihnă, fiind al treilea hat-trick al sezonului în Bundesliga. El a fost numit ulterior jucătorul lunii septembrie în Bundesliga.

La 28 ianuarie 2017, Hernández a marcat al doilea gol al lui Bayer Leverkusen în înfrângerea cu 2-3 în fața Borussiei Mönchengladbach, punând capăt unei serii de unsprezece meciuri fără goluri. La 21 februarie, în urma meciului cu Atlético Madrid, Hernández a devenit jucătorul mexican cu cele mai multe apariții în Liga Campionilor, cu 47 de meciuri, depășind recordul anterior al lui Rafael Márquez, de 46 de apariții.

West Ham United

Sezonul 2017-18

La 24 iulie 2017, Hernández s-a alăturat clubului englez West Ham United pentru o sumă nedeclarată, despre care se spune că ar fi de aproximativ 16 milioane de lire sterline, semnând un contract pe trei ani. El a primit tricoul cu numărul 17. A debutat pentru West Ham la 13 august, jucând toate cele 90 de minute în înfrângerea cu 4-0 împotriva fostului său club, Manchester United, pe Old Trafford. Săptămâna următoare, Hernández a marcat primele sale două goluri pentru West Ham în înfrângerea cu 3-2 în fața celor de la Southampton.

În noiembrie, Hernández a suferit o accidentare la tendonul de la picior în timp ce se afla în serviciul internațional cu Mexic, și s-a raportat că va fi exclus din activitate pentru o perioadă de până la două săptămâni. După demiterea lui Slaven Bilić și numirea lui David Moyes în funcția de antrenor, existau temeri că Hernández va fi exclus de la West Ham, așa cum a fost la Manchester United. În replică, Moyes s-a referit la el ca la un “marcator de top” și “un finalizator genial”. În timpul ferestrei de transferuri din iarnă au existat informații că Hernández ar urma să părăsească clubul după numai șase luni, fiind legat de o mutare la clubul turc Beșiktaș, precum și de o posibilă revenire la Manchster United. La 20 ianuarie 2018, a ieșit de pe bancă pentru a înscrie golul egalizator pentru West Ham în remiza 1-1 din campionat cu Bournemouth, marcând primul său gol din octombrie. După meci, Moyes a lăudat prestația lui Hernández, spunând că “am avut nevoie de el astăzi”. Pe 8 aprilie, într-un meci de campionat împotriva lui Chelsea, a marcat un gol în minutul 73 pentru a face 1-1, marcând al nouălea gol marcat împotriva clubului.

Sezonul 2018-19

Pe 28 august 2018, Hernández a marcat al treilea gol al lui West Ham în prelungirile meciului câștigat cu 3-1 în fața lui AFC Wimbledon în turul doi al Cupei EFL. În septembrie, managerul lui West Ham, Manuel Pellegrini, a declarat că Hernández suferea de febră glandulară, ceea ce l-a făcut să lipsească de la diverse meciuri. El avea să se recupereze și să revină la antrenamente în octombrie. Pe 3 noiembrie, a marcat primul său gol din Premier League al sezonului în victoria lui West Ham cu 4-2 în fața lui Burnley.

Pe 22 februarie 2019, Hernández a marcat golul egalizator în eventuala victorie a lui West Ham cu 3-1 în fața lui Fulham; la vizionarea inițială, se părea că a înscris cu capul de la un metru, însă reluările golului păreau să arate că mingea a ricoșat din brațul lui Hernández pentru a pune mingea în plasă. Acesta a fost, de asemenea, cel de-al 50-lea gol din carieră în Premier League, devenind primul mexican care atinge această bornă. El avea să înscrie din nou pe 16 martie, intrând în joc în repriza a doua și marcând de două ori – inclusiv golul victoriei din timpul regulamentar – pentru a asigura o victorie cu 4-3 în campionat împotriva lui Huddersfield.

Sezonul 2019-20

Hernández joacă pentru West Ham United în 2019

Înainte de începerea sezonului, el a primit tricoul cu numărul 9. Hernández a marcat primul său gol în sezonul 2019-20 din Premier League pe 17 august 2019, când West Ham a remizat 1-1 cu Brighton pe stadionul Falmer. La 30 august, Hernández a depus o cerere de transfer la West Ham și a zburat în Spania pentru a efectua vizita medicală înainte de o propunere de transfer de 8 milioane de euro la Sevilla.

Sevilla

La 2 septembrie 2019, Hernández s-a alăturat clubului La Liga Sevilla pentru o sumă nedeclarată, despre care se spune că ar fi de 7,3 milioane de lire sterline, semnând un contract pe trei ani. El a debutat în campionat pe 15 septembrie, într-un meci în deplasare cu Alavés, intrând în minutul 70 în victoria cu 1-0 a Sevillei. Patru zile mai târziu, într-un meci din faza grupelor Europa League împotriva formației azere Qarabağ FK, Hernández a marcat o lovitură liberă, prima din cariera sa, în victoria cu 3-0 a echipei sale. Pe 27 octombrie, a marcat primul său gol în La Liga cu Sevilla, într-o victorie cu 2-0 împotriva Getafe.

File:Javier Hernández - Your Action Saves Lives.ogv

Play media

Anunțul de serviciu public în limba spaniolă al lui Hernández pentru statul California despre pandemia COVID-19 din 2020.

LA Galaxy

La 21 ianuarie 2020, Hernández a semnat un contract pe trei ani cu clubul LA Galaxy din Major League Soccer și a devenit cel mai bine plătit jucător din ligă. Și-a făcut debutul în MLS la 29 februarie, în meciul cu Houston Dynamo, scor 1-1, în care a fost căpitanul echipei și a jucat întreaga partidă. Pe 13 iulie a marcat primul său gol pentru club împotriva lui Portland Timbers, care s-a încheiat cu o înfrângere cu 2-1.