În lumea celebrităților, există oameni din diverse domenii. Sportivi, cântăreți, actori, toți sunt la fel de interesanți, iar biografiile lor sunt ceva ce oamenii se bucură foarte mult să citească. Indiferent cât de faimoși sunt și ce statut de celebritate au, a citi despre trecutul, prezentul lor este întotdeauna amuzant.

În textul de astăzi, vom afla mai multe despre un celebru pilot american de motocross, Ricky Carmichael. Vom vorbi despre parcursul său profesional, viața personală, averea netă și toate celelalte lucruri interesante pe care ați dori să le aflați.

Ricky Carmichael s-a născut pe 27 noiembrie 1979 în Clearwater, Florida. Carmichael este considerat de mulți ca fiind cel mai bun pilot de motocross din toate timpurile.

Carmichael a început să conducă la vârsta de 3 ani, iar în copilărie a participat la circuite de motocross pentru începători. Părinții lui Carmichael sunt Jeannie, iar tatăl se numea Big Rick. Din momentul în care a primit prima sa Yamaha 50 Tri-Zinger pe care a primit-o de la părinții săi ca un cadou de Sfântul Valentin.

Din moment ce nu făcea parte din grupul de copii “cool” de la școală, își petrecea cea mai mare parte a timpului cu motocicleta sa. Acest timp pe care l-a investit cu motocicleta și antrenamentele nesfârșite i-au permis să devină unul dintre cei mai buni, dacă nu chiar cel mai bun pilot de motocross din SUA.

Nu există prea multe informații despre primii săi ani de viață și viața personală, așa că presupunem că lui Ricky îi place să își păstreze viața personală foarte privată.

Ce putem presupune, de asemenea, este că dragostea sa pentru motocross și curse datează din copilărie și că este ceva ce i-a plăcut de timpuriu. În următoarea parte a textului, vom analiza traseul carierei sale și vom vedea cum a ajuns Ricky să fie unul dintre cei mai buni piloți de motocross din toate timpurile.

Traseul carierei

După o carieră marcată de recorduri în clasamentul amatorilor, el și-a făcut debutul la profesioniști în ultima cursă a sezonului 1996. A terminat pe locul opt la categoria 125 cc, ceea ce a fost suficient pentru a obține distincția de debutant al anului.

Între 1997 și 1999 Ricky a câștigat Campionatul Național de Motocross la 125 cc, în plus a ajuns la titlul East Super cross 125 din 1998, câștigând fiecare dintre curse.

Sezonul său de coo debutant în categoria super cross 250 cc în 1999 a fost puțin umbrit de mai multe accidentări și de o accidentare la începutul sezonului. Ricky a obținut prima sa victorie la 250cc super cross în 2000, la Circuitul Internațional de Motociclete de la Daytona.

În 2001, Ricky a reușit să-l învingă pe Jeremy McGrath și să-i smulgă tronul de campion la super cross. McGrath a câștigat 2 din primele 3 curse ale sezonului pentru Carmichael, dar apoi Ricky a reușit să câștige 13 curse consecutiv. Astfel, a câștigat 14 din cele 16 curse și campionatul. Ricky a câștigat și competiția națională de 250cc în timpul verii, câștigând 7 din cele 12 curse.

Pentru sezonul 2002 Carmichael a trecut de la echipa Kawasaki la Honda. Această schimbare nu i-a făcut foarte fericiți pe adepții săi, care au crezut că schimbul a fost făcut doar din motive de bani. La aceasta Ricky a susținut că schimbul a fost cauzat de interesul său pentru tehnologia Honda.

În 2002 Carmichael a avut un început greu de sezon, după ce s-a accidentat la o mână, dar apoi a revenit cu o serie de victorii și a câștigat 11 curse și a luat campionatul de la David Vuillemin. Ricky a câștigat fiecare dintre cursele Campionatului Național din 2002 la categoria 250cc și a obținut astfel recordul sezonului perfect pentru prima dată în istoria acestui sport.

Carmichael a câștigat al treilea său campionat de super cross la clasa 250cc în 2003, deși cu o diferență mai mică decât în ultimele două ocazii. El l-a câștigat cu 7 curse și titlul cu doar 7 puncte peste Chad Reed, care a avut 8 victorii. Ricky a decis să se retragă din seria super cross în timpul sezonului 2004 pentru a se opera la unul dintre genunchi, după ce suferise o accidentare în anul precedent. Carmichael și Honda nu au reușit să ajungă la un acord pentru o prelungire a contractului și în 2005 a navigat spre Suzuki.

Carmichael a intrat în sezonul 2005 fără să fi participat la o singură cursă timp de aproape doi ani. Mai târziu în acea vară, Carmichael a fost aproape de a marca din nou un sezon perfect în 250cc National Outdoor, câștigând fiecare probă generală și 22 din cele 24 de motoare. Carmichael a obținut, de asemenea, titlul de campion al Statelor Unite la Super cross Open și a condus echipa Statelor Unite la o victorie răsunătoare la Motocross Des Nations.

Carmichael a alergat câteva curse în 2007, așa cum își planificase, și continuă să se dea în spectacol pe circuite câștigând fiecare cursă în care participă (trei victorii la Super cross și 6 naționale). Ricky Carmichael este, fără îndoială, cel mai dominant pilot al generației sale.

Anul 200t a adus ceva nou pentru acest pilot talentat. El a decis să se aventureze într-o cursă de stock-car. A semnat un contract cu Ginn Racing, care a fuzionat ulterior cu Dale Earnhardt, Inc. a condus mai întâi modelele ulterioare ale mașinilor prin țară.

A condus câteva curse acolo și a trecut la Ken Schrader Racing. Acolo, a participat la câteva curse în Camping World East Series. În 2010, Ricky a trecut la Turner Motorsports, iar acolo a terminat pe locul 13 în baza punctelor.

În 2011, Ricky a concurat la Atlanta motor Speedway în Camping World Truck Series. În afară de pilotaj, Ricky a avut numeroase apariții la televiziune. A fost invitat la emisiunea Top Gear de la BBC și în prezent lucrează la AMA Monster Energy Super cross Broadcast pentru NBC și NBCSN. El conduce emisiunea împreună cu Will Christine, Daniel Blair și Ralph Sheheen.

În 2009, Ricky a fost numit cel mai popular pilot din Camping World Truck Series și a fost inclus în Motorsports Hall of Fame of America în 2015. Din toate locurile de muncă și aparițiile sale publice, nu este de mirare că Ricky a câștigat o sumă destul de substanțială de bani în timpul carierei sale.

Valoarea sa netă estimată este de aproximativ 25 de milioane de dolari. Cei mai mulți bani provin din campionatele pe care le-a câștigat, cursele pe care le-a condus și alte apariții publice. Din câte știm, Ricky nu deține nicio afacere și trăiește acum din banii pe care i-a câștigat în timpul glorioasei sale cariere.

Ricky este destul de activ pe conturile sale de socializare și publică adesea fotografii din viața personală, dar și postări despre proiectele sale de afaceri. El nu a anunțat nimic nou în perioada următoare, așa că va trebui să așteptăm să vedem ce ne pregătește.

Viața personală

Carmichael locuiește în prezent în Florida, în Havana. El deține 98 de acri de teren și a construit trei terenuri unde poate exersa condusul. El reușește să trăiască destul de confortabil deoarece câștigă în jur de 5 milioane de dolari pe an din sponsorizările sale și alte angajamente.

După cum am menționat deja în secțiunea anterioară, dragostea lui Ricky pentru motocros datează încă din tinerețe, când părinții săi i-au cumpărat prima Yamaha. Din moment ce nu era prea ocupat cu școala și cu ieșirile cu prietenii săi, își petrecea tot timpul conducând Yamaha și exersând. Acest lucru i-a permis să aibă un palmares de amator remarcabil.

Ricky este cel mai bine plătit pilot de motocross până în prezent și continuă să fie o legendă cu o armată de fani care îi urmăresc fiecare pas. Chiar dacă nu mai este la fel de activ ca înainte, el continuă să atragă atenția și este o persoană văzută cu plăcere la știri. Acest lucru se datorează în mare măsură bazei sale uimitoare de urmăritori.

În afară de pilotaj, Ricky a avut și numeroase apariții la televizor. El a fost invitat la emisiunea Top Gear de la BBC și în prezent lucrează la AMA Monster Energy Super cross Broadcast pentru NBC și NBCSN. El conduce emisiunea împreună cu Will Christien, Daniel Blair și Ralph Sheheen.

Cât de faimos este, putem concluziona pe baza conturilor sale de social media care sunt pline de urmăritori și abonați care sunt acolo pentru pilotul lor preferat. În prezent, el duce o viață de familie, izolat de faima și strălucirea lumii celebrităților.

Dar va rămâne pentru totdeauna o legendă a motocrosului, chiar și pentru generațiile viitoare. Și pentru asta, cu siguranță poate fi mândru de el însuși și de toate realizările carierei sale.