NASCAR Cup Series la Talladega: Ryan Blaney câștigă Geico 500 în finala foto, Bubba Wallace termină în top 15

Din cauza vremii nefavorabile, cursa GEICO 500 de duminică la Talladega Superspeedway a fost amânată duminică seara. Cursa completă de 188 de tururi a început luni de la ora 15:00 ET, iar Fox s-a ocupat de transmisiune.

Ryan Blaney și al său Ford Mustang nr. 12 au obținut victoria la Talladega. Aceasta este prima victorie a sezonului pentru pilotul echipei Penske.

Circulația strânsă și finișul foto au făcut ca finalul să fie unul nebunesc în Alabama, unde 5.000 de fani au urmărit în direct. Aceasta este una dintre primele curse de când a lovit pandemia de coronavirus la care fanii au avut voie în tribune.

Dar ceea ce s-a întâmplat pe pistă nu este singurul lucru care i-a făcut pe fani să vorbească înainte de cursa de luni. Duminică, un ștreang a fost găsit în garajul lui Bubba Wallace la Talladega. Wallace este singurul pilot cu normă întreagă din NASCAR din seria Cup Series de culoare neagră, iar compania a emis o declarație în care spune că este “furioasă și indignată.”

Piloții NASCAR și-au arătat sprijinul pentru Wallace împingând Chevrolet Camaro nr. 43 al acestuia în fața grilei de start, urmat de a sta în jurul acestuia înainte de cursă.

Aleșii din întreaga lume a sportului l-au încurajat pe Wallace și cu toată lumea care îl urmărea, pilotul de la Richard Petty Motorsports a fost în cursă în timp ce piloții își terminau ultimele tururi, dar în prelungiri a coborât pe locul 17 înainte de a termina pe locul 14, cel mai bun rezultat din carieră pentru Wallace la Talladega.

Wallace a ieșit în fața fanilor după cursă în timp ce ținea pumnul în sus, în timp ce Blaney, cel mai bun prieten al său de pe pistă, a primit victoria. Wallace a terminat la doar trei zecimi de secundă în spatele învingătorului și a glumit după cursă spunând: “Omule, știu că ar fi trebuit să câștig acea cursă nenorocită. Am rămas fără benzină.”

Fulguiala și ploaia au forțat o întârziere până la steagul verde duminică la Talladega și, cu ploaia în prognoză și luni, a fost o situație incertă la startul cursei.

Amânarea de duminică s-a datorat în parte lipsei de lumini la Talladega, cursa neputând avea loc pe timp de noapte.

Oddsmakers au avut o egalitate în trei pentru pilotul cu cele mai mari șanse de a câștiga cursa de luni, Denny Hamlin, Brad Keselowski și Joey Logano stând la +1000 înaintea acțiunilor de luni.